Menopauza – aspekty dermatologiczne

Menopauza – aspekty dermatologiczne

Przekwitanie może mieć wpływ na procesy zachodzące w skórze. Wejście w okres menopauzy wiąże się dla kobiety z wieloma dolegliwościami. Fizycznie odczuwane są bóle, nocne poty, uderzenia gorąca. Kobieta może być osłabiona.

Dodatkowo, przekwitanie powoduje pewne objawy natury psychicznej, jak drażliwość, kłopoty z pamięcią, wahania nastrojów. Może również rzutować na wygląd zewnętrzny. Menopauza oznacza całkowite zatrzymanie produkcji damskiego hormonu – estrogenu. Ma to ogromny wpływ na kondycje organizmu. Uważa się, że powoduje również pewne zmiany skórne. Jednak, stosowanie odpowiedniej pielęgnacji może zdecydowanie zmniejszyć jej wpływ na stan cery.

Jak menopauza wpływa na skórę

U niektórych kobiet zauważalny jest spadek objętości tkanki podskórnej, co wpływa na napięcie skóry. Staje się ona bardziej wiotka, zauważalne są pierwsze zmarszczki. Proces ten jednak może zachodzić o wiele szybciej. Można go też delikatnie opóźnić, regularnie nawilżając skórę zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz. Zauważalny jest bowiem spadek jej nawilżenia, co w przypadku braku zastosowania odpowiednich środków, może się bardzo uwidocznić. Skóra zaczyna być wyraźnie przesuszona.

Warto pamiętać zatem o stosowaniu pielęgnacji już jak najwcześniej. Skóra zadbana odwdzięczy się młodym i pięknym wyglądem na długi czas.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: