Czy leki na menopauzę są skuteczne?
Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Dolegliwości, które towarzyszą klimakterium, uprzykrzają życie. Na szczęście na rynku można znaleźć leki, które zwalczają uciążliwe dolegliwości. Przekwitanie wiąże się z ustaniem jajnikowej syntezy estrogenów i progesteronu. Kiedy w organizmie drastycznie spada poziom żeńskich hormonów płciowych, pojawiają się uderzenia gorąca i ból głowy. Jednocześnie spada libido. Na szczęście współczesna medycyna zna sposoby, które pozwalają zwalczyć objawy klimakterium.
Preparaty dostępne na rynku można podzielić na dwie grupy:
1) oparte na syntetycznych hormonach (HTZ),
2) bazujące na fitoestrogenach.
Ich działanie polega na łagodzeniu niedoboru żeńskich hormonów płciowych. W przypadku HTZ mamy do czynienia z terapią suplementującą hormony płciowe w okresie perimenopauzy u kobiet. W kuracji wykorzystuje się: estradiol, estriol, estrogeny skoniungowane oraz związki steroidowe (tibolon). U wszystkich pacjentek, za wyjątkiem kobiet, którym usunięto macicę, wyżej wymienione hormony stosuje się łącznie z gestagenami tj. progesteronem, 17-hydroksyprogesteronem, 19-noretysteronem. Hormony można podawać na kilka sposobów: doustnie, przezskórnie, dopochwowo, donosowo.
HTZ niesie ze sobą liczne korzyści. Wśród nich wymienia się: ustąpienie uciążliwych dolegliwości towarzyszących menopauzie, obniżenie stężenia cholesterolu, redukcja ryzyka wystąpienia raka jelita grubego, lepszy sen, obniżenie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera, zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy. Niestety, nie każda kobieta może korzystać z hormonalnej terapii zastępczej. Wśród przeciwwskazań wymienia się: krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, chorobę niedokrwienną serca, zakrzepicę żył głębokich, ostrą niewydolność wątroby, rozpoznany rak sutka, rozpoznany nowotwór trzonu macicy.
Kobiety, które nie mogą lub nie chcą poddać się hormonalnej terapii zastępczej, mają do dyspozycji szereg suplementów diety opartych na fitoestrogenach, czyli substancjach organicznych produkowanych przez rośliny. Te naturalne związki w organizmie człowieka wiążą się z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórz i w ten sposób oddziałują na jajniki. W związku z tym, iż w organizmie łagodzony jest niedobór żeńskich hormonów płciowych, zmniejszają się dokuczliwe dolegliwości w postaci uderzeń gorąca, bólów głowy czy ogólnego rozdrażnienia. Wydawać by się mogło, że dieta bogata w warzywa i produkty pełnoziarniste, jest w stanie łagodzić objawy towarzyszące klimakterium. Niestety, sytuacja prezentuje się zgoła inaczej. Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie na fitoestrogeny wynosi 60 mg, przeciętna Polka dostarcza swojemu organizmowi 3 mg hormonów roślinnych. W związku z tym warto poprosić lekarza o pomoc w doborze suplementów diety na bazie fitoestrogenów. Zasadniczo wyróżniamy 5 rodzajów specyfików na bazie fitoestrogenów: 1) oparte na lignanach wyodrębnionych z lnu np. Ligunin, , 2) bogate w izoflawony pozyskane z soi zwyczajnej np. MENOPRIM, Meno Comfort, Menopass, Menoplant soy-a
3) oparte na związkach pozyskanych z szyszek chmielu np. Klimaktobon, Klimakterfix,
4) zawierające flawonoidy pozyskane z czerwonej koniczyny np. ProLady, Promensil,
5) oparte na hormonach roślinnych wyodrębnionych z kłącza pluskwicy groniastej np. Remifemin. tagi:fitoestrogeny, fitoestrogeny a menopauza, fitoestrogeny a klimakterium, menopauza dolegliwości, menopauza leki, klimakterium leki, jak leczyć menopauzę, jak leczyć klimakterium, jak złagodzić uderzenia gorąca, fitoestrogeny suplementy, suplementy diety.