Jak uporać się z suchością pochwy?

atrofia pochwy

Hormony wywierają ogromny wpływ na nasze życie. Ich niedobór przyczynia się do wystąpienia poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Panie, które przechodzą menopauzę, często skarżą się na suchość pochwy. Czy można temu zaradzić?

U pań w okresie przekwitania wygasa czynność jajników. Te narządy płciowe produkują estrogeny i progesteron. Burza hormonalna, która przetacza się przez organizm kobiety, wpływa negatywnie na jej samopoczucie. Wiele pań skarży się na uderzenia gorąca, ogólne rozdrażnienie i suchość pochwy.

Suchość pochwy – przyczyny

Jednym z objawów atrofii pochwy jest jej suchość. Niedoborowi estrogenów towarzyszy obniżona produkcja lepkiej wydzieliny, która odpowiada za nawilżenie waginy. Brak poślizgu rzutuje negatywnie na życie seksualne, jednocześnie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Życie seksualne

Panie, które skarżą się na suchość pochwy, ograniczają współżycie do minimum lub całkowicie rezygnują z tej formy aktywności. Brak wydzieliny sprawia, iż seks staje się źródłem bólu i mikrourazów, które stwarzają dogodne warunki do rozwoju drobnoustrojów.

Hormonalna terapia zastępcza

Kobiety, które zmagają się z atrofią pochwy, powinny poinformować lekarza o swoich problemach. Specjalista, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zleceniu stosownych badań, może przepisać środki hormonalne. HTZ uzupełnia niedobór estrogenów i tym samym zwiększa wydzielanie płynu pochwowego.

Rola lubrykantów

W związku z tym, iż nie każda kobieta może i chce korzystać z dobrodziejstw hormonalnej terapii zastępczej, dużą popularnością cieszą się lubrykanty i nawilżające żele dopochwowe. Pierwsze wykazują działanie doraźne. Oznacza to, iż na krótką metę nawilżają pochwę. Lubrykanty aplikuje się przed odbyciem stosunku.

Znaczenie żeli dopochwowych

Żele dopochwowe stosuje się kilka razy w tygodniu. Tego typu specyfiki znacząco poprawiają nawilżenie pochwy. W związku z tym, iż zapewniają długotrwały efekt, warto rozważyć ich zakup.

W związku z tym, iż współczesna medycyna dysponuje środkami, które znacząco poprawiają jakość życia kobiet w okresie menopauzy, warto skorzystać z porady specjalisty. Panie, które nie chcą stosować hormonalnej terapii zastępczej, za sprawą lubrykantów i żeli dopochwowych mogą uporać się z suchością pochwy.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Menopauza objawy 2020