Co to jest przedwczesna menopauza?

Przekwitanie traktowane jest jako naturalny etap życia każdej kobiety, który zwykle ma miejsce w okolicach 50. roku życia. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn dochodzi do przyspieszenia tego procesu. W przypadku, gdy do całkowitego zatrzymania miesiączkowania dochodzi jeszcze przed 40-dziestką, wówczas mówi się o tzw. przedwczesnej menopauzie.
Lekarze za wczesną menopauzę uznają okres, gdy do całkowitego ustania miesiączkowania dochodzi między 40. a 45. rokiem życia. Nie ma w tym nic nienaturalnego, a przyczyn najczęściej upatruje się w predyspozycjach genetycznych i złych nawyków żywieniowych oraz nadużywaniu alkoholu, kawy, a także wieloletnim nałogowym paleniu papierosów.
Chociaż statystycznie przyjmuje się, że początek menopauzy to ok. 50 rok życia, to sam okres przekwitania może rozpocząć się na kilka lat przed klimakterium i trwać nawet przez kilka lat po nim. W tym czasie, w organizmie kobiety zmniejsza się produkcja żeńskich hormonów, a także stopniowo zmniejsza się jej zdolność rozrodcza. To w pełni naturalne zmiany, jednak nie powinny mieć miejsca zbyt wcześnie.
Objawy menopauzy u młodej kobiety, jeszcze przed 40 rokiem życia, określane są mianem przedwczesnej menopauzy. W takiej sytuacji podejmuje się decyzję o zastosowaniu terapii hormonalnej. Głównym powodem takiego postepowania, jest chęć zminimalizowania dokuczliwych objawów, a także zmniejszenia ryzyka wystąpienia innych chorób, takich jak: krążenia, osteoporozy, czy wielu innych będących wynikiem niedoboru kobiecych hormonów.

PODZIEL SIĘ: