Bezsenność w okresie okołomenopauzalny

Bezsenność w okresie okołomenopauzalnym

Zdecydowana większość kobiet w okresie menopauzy odczuwa dolegliwości związane z bezsennością. Panie w tym czasie wykazują o wiele większą wrażliwość emocjonalną, która może być również przyczyną problemów na tle nerwowym. Niestety odbija się to na nich w postaci zaburzeń snu.

Przyczyny bezsenności w okresie menopauzy

Bezpośrednią przyczyną wszelkiego rodzaju zmian do jakich dochodzi w kobiecym organizmie jest spadek stężenia hormonów. W tym okresie w szczególności polecane jest stosowanie HTZ, czyli terapii hormonalnej uzupełniającej wszelkie niedobory oraz stosowanie diety bogatej w fitoesrtrogeny, czyli związki pochodzenia roślinnego, które swoja budową przypominają budowę estrogenów.

Jednak w niektórych przypadkach może okazać się, iż zaburzenia snu mogą być szczególnie uciążliwe i wymagają zastosowania indywidualnie dobranych środków nasennych. Doborem odpowiednich preparatów zajmuje się lekarz.

Warto również wprowadzić elementy ziołolecznictwa i popijać napary ziołowe np. z dziurawca, melisy czy mięty, które wyciszą nas przed snem i ułatwią zasypianie.

Sposób na mocny sen

Warto unormować swój rytm dnia. Wcześniejsze chodzenie spać, zapewni nam dodatkowych kilka godzin snu, dzięki czemu unikniemy jego braków. Bierzmy przed snem rozgrzewająca kąpiel przy dźwiękach kojącej muzyki relaksacyjnej oraz przy użyciu olejków aromaterapeutycznych, które pomogą się wyciszyć.  Uprawiajmy również sport, jednak nie bezpośrednio przed snem ani wieczorem, ponieważ ruch niepotrzebnie nas pobudzi. Pamiętajmy o dobroczynnym wpływie jogi, tai chi oraz pływania na nasz organizm. Jeśli nasz sytuacja materialna nam pozwala – zapiszmy się do klubu fitness na specjalne zajęcia dostosowane do naszej grupy wiekowej. Jeśli nie – zainwestujmy płytę cd z ćwiczeniami i bawmy się dobrze w domu!

Unikać należy

Powinno się unikać picia kawy po godzinie 18:00 oraz mocnej herbaty. Alkohol również nie jest wskazany. Kolacja składająca się z ciężkich potraw również nie jest dobrym pomysłem, ponieważ obciąży organizm, który zamiast skupić się na zasypianiu – będzie zaangażowany w trawienie.

Pamiętajmy również o dobrodziejstwie technik relaksacyjnych. Stosowanie ich na kilka minut przed snem sprawi, że odpowiednio się odprężymy.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: